Social Icons

niedziela, 29 września 2013

Jak rozpoznać że ktoś kłamie

Gdy ktoś kłamie jego lewa powieka jest uniesiona lekko wyżej niż prawa, a jego usta wykrzywiają się o 10 stopni w kierunku.... oj zaraz, zaraz w taki sposób nigdy właściwie nie poznasz czy ktoś Cię okłamuje. Co prawda istnieje coś takiego jak fizjologia kłamstwa, gdy kłamiemy nasz umysł ma za zadanie zataić prawdę, odczuwa więc dyskomfort co objawia się przyspieszonym pulsem, chęcią podrapania się po ciele (podczas kłamania na ciele powstaje specyficzny rodzaj napięcia) oraz potliwością, czasem kłamiący odwraca też wzrok w prawą stronę. Ale po pierwsze reakcje organizmu są bardzo indywidualne, po drugie kłamanie to sztuka, której można się nauczyć, więc wytrawny łgarz potrafi w dużej części zapanować nad swoimi odruchami.

Jak zatem skuteczniej rozpoznać kłamcę? Szukając odpowiedzi na to pytanie przyjrzyjmy się jak wygląda badanie wariografem. Jak wiadomo jest to urządzenie służące do analizowania fizjologicznych reakcji organizmu człowieka podczas próby ukrycia prawdy. Rejestrowane są takie parametry, jak: oddech, ciśnienie tętnicze, przewodnictwo elektryczne skóry. Podczas badania (polegającego najczęściej na zadawaniu pytań, na które badany odpowiada tylko "tak" lub "nie") zadawane są trzy rodzaje pytań: obojętne, kontrolne i krytyczne. Pierwsze nie mają związku z osobą badaną, np. "czy dzisiaj pada deszcz?". Drugie mogą stanowić pytania z serii "czy nazywa się pan...", "czy urodził się pan w roku..." – są to pytania kontrolne, a więc zawierają informację prawdziwą lub fałszywą, jednak w żaden sposób niepowiązaną z wątkiem głównym badania. Ostatnia grupa to pytania stanowiące meritum badania, a więc te właściwe dla badań wariograficznych danej sprawy. Jak widzimy osoba przeprowadzająca badanie (specjalnie wyszkolona) musi najpierw dobrze poznać indywidualne reakcje badanego, żeby rozpoznać która reakcja organizmu oznacza próbę ukrycia prawdy.

No dobra, ale jak nie mając pod ręką wariografu możemy domyślić się, że ktoś próbuje nas okłamać? Odbywa się to na tej samej zasadzie, tzn. musimy dobrze poznać daną osobę. Obserwujemy ją i rozpoznajemy jej reakcje, kiedy mówi prawdę i kiedy kłamie. Niektórzy twierdzą że np. zawsze wiedzą kiedy ich dzieci kłamią, ktoś inny uważa że zawsze pozna kiedy żona próbuje coś przed nim ukryć. Polega to właśnie na tym, że oni dobrze znając swoich bliskich wiedzą, w jaki sposób się zachowują próbując minąć się z prawdą.

Rozpoznanie kłamstwa nie zawsze jest łatwą sprawą. Są ludzie, którzy zwyczajnie nie potrafią kłamać, zawsze wtedy zachowują się w charakterystyczny, nerwowy sposób i łatwo wpadają lub zwyczajnie długo nie wytrzymują psychicznie i sami się przyznają. Inni z kolei potrafią dobrze ukrywać prawdę, odpowiednio panować na sobą i rozpoznanie kłamstwa jest u nich dużo trudniejsze.
Warto też pamiętać, że częstą reakcją obronną na przyłapaniu na kłamstwie jest powiedzenie pół prawdy, pól nieprawdy. W swoich kłamstwach łatwo się pogubić, dlatego po przyciśnięciu kłamcy do mury zacznie on wymyślać coraz słabsze kłamstwa, zmyślane na poczekaniu, aż w końcu nie widząc wyjścia może powiedzieć prawdę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz