Social Icons

piątek, 27 września 2013

Najlepszą obroną przed manipulacją jest zrozumienie jej mechanizmu

O manipulacji i sposobach chronienia się przed nią powstało wiele książek, publikacji, e-booków  i artykułów. Cała ta lektura nie pozwoli Ci jednak skutecznie się obronić dopóki nie zrozumiesz w jaki sposób działa psychologiczny mechanizm wywierania wpływu na drugiego człowieka.

Czym jest manipulacja

Mówiąc najprościej o manipulacji mówimy w sytuacji gdy osoba A wywiera wpływ na osobę B, skłaniając ją do określonego działania, które jest dla niej korzystne. Osoba B często nie zdaje sobie sprawy, że ktoś wpłynął na jej postępowanie, nie rzadko też ponosi z tego tytułu stratę, zostaje wykorzystana.

Jak działa mechanizm manipulacji

Niektórzy błędnie postrzegają manipulację psychologiczną jako kłamstwo, wprowadzenie kogoś w błąd itd. Co prawda takie techniki manipulacji też funkcjonują, ale są dobre tylko na krótką metę, gdyż ofiara szybko orientuje się, że ktoś z nią pogrywa. Bardziej zmyślna i wyrafinowana manipulacja polega na oddziaływaniu na podświadomość człowieka, jego uczucia, potrzeby i system wartości.
Dobra manipulacja to taka której ofiara nie widzi


Ale jak to jest w ogóle możliwe, że ktoś może tak wpłynąć na drugiego człowieka, że nieświadomy robi wszystko po myśli manipulatora? 
Cała sztuka polega na tym, że manipulator sprawia, żeby osoba manipulowana sama chciała zrobić daną rzecz, czuła że to dla jej dobra, jest to dla niej korzystne i potrzebne.
Na decyzje człowieka wpływ mają jego potrzeby i chęć ich zaspokojenia oraz emocje. To z kolei stanowi doskonałe pole do działania dla manipulatora. Nie należy zapominać, że człowiek ma nie tylko proste potrzeby, widoczne od razu jak: jedzenie, sen, potrzeby fizjologiczne itd. ale również bardziej złożone jak potrzeba bezpieczeństwa, samorealizacji, miłości, poczucia własnej wartości. Tak samo emocji istnieje całe mnóstwo: strach, lęk, radość, szczęście, miłość, nienawiść, osamotnienie, bezsilność, wstyd czy zazdrość. Wszystko może zostać wykorzystane w manipulacji psychologicznej.

Przykłady:
  •  Kobieta pozostaje w związku z nieodpowiednim mężczyzną który jej nie szanuje, pomimo że wszystko radzą jej odejście. Facet świadomie to wykorzystuje. Przyczynami jej decyzji mogą być np.: lęk przed samotnością, zależność finansowa od niego (a co za tym idzie strach przed rozstaniem, który ze względu na obniżenie standardu życia zaburzy poczucie bezpieczeństwa, powoduje lęk przed przyszłością), nadzieja że "jeszcze się wszystko ułoży", że "on się zmieni", inspirowana potrzebą miłości, co jest dodatkowo wzmacniane przez jego ciągłe obietnice i kłamstwa, w które ona ciągle wierzy
  • Agent ubezpieczeniowy starając się przekonać klienta do ubezpieczenia na życie uderza w jego czułe punkty takie jak jego rodzina, ich bezpieczeństwo i przyszłość
  • Partia polityczna wywiera na społeczeństwu wrażenie że jeśli na nich nie zagłosujemy dojdą do władzy ci "jeszcze gorsi". A zatem w ten sposób wywołują w nas poczucie obawy o przyszłość naszą i naszego kraju, co skłania do nas do zagłosowania na nich, pomimo że nie do końca im ufamy, ale zawsze, przecież trzeba wybrać "mniejsze zło"

Jak zatem należy się bronić przed manipulacją

Przede wszystkim trzeba umieć ją dojrzeć i dać odczuć manipulatorowi, że nie postąpimy po jego myśli, bo widzimy w co on z nami gra.
Możemy przyjąć różne postawy:
  • Zdemaskować manipulatora - dla niego nie ma nic gorszego niż to, że ofiara widzi manipulację, więc informujemy go o tym że wiemy co stara się osiągnąć naszym kosztem. Możemy np. powiedzieć: "wiem co kombinujesz", "dobrze rozumiem o co ci chodzi" i wymienić jego dotychczasowe działania, aby czuł się rozszyfrowany. Możemy również zadawać pytania retoryczne, jak np. "pogrywasz ze mną?", "próbujesz mną manipulować?" lub jeszcze lepiej bardziej konkretne w danej sytuacji: "chcesz mnie zastraszyć?", "próbujesz wzbudzić we mnie zazdrość?", "bierzesz mnie na litość?", "usiłujesz wywołać u mnie poczucie winy?"
  • Nie ulegać presji - skoro wiemy do czego cwaniak chce nas skłonić, nie robimy tego. Czasami bywa to trudne, bo ta osoba może być bardzo uparta, ale prędzej czy później widząc brak efektów swoich działań musi odpuścić
  • Robimy kontratak - pokonujemy manipulatora jego własną bronią, nie tylko pokazujemy mu że wiemy w co z nami gra ale jednocześnie pokazujemy mu że też tak potrafimy. Przykład: dziewczyna chcąc celowo wzbudzić zazdrość w swoim chłopaku, mówi: "widzisz tamtego kolesia? To dopiero jest przystojniak", a chłopak ze spokojem odpowiada: "no widzę, ciekawe jak wygląda jego dziewczyna, ta to dopiero musi być ładna".

1 komentarz: