Social Icons

poniedziałek, 23 września 2013

Racjonalista - człowiek myślący ale nie bez uczuć

Słowo racjonalny większości ludzi kojarzy się pozytywnie, kiedy próbujemy uzasadnić swoje zdanie stwierdzamy że nasze argumenty są "racjonalne". Gdy krytykujemy osobę zachowującą się niewłaściwie, często zarzucamy jej że postępuje "irracjonalnie". Mimo to racjonaliści często bywają krytykowani za swoje podejście do świata, bo przecież są tacy nieromantyczni, wyrachowani i przemądrzali. Wynika to z faktu, że wielu ludzi nie do końca rozumie pojęcie racjonalizmu.

Racjonalista to nie psychopata

Myśląc racjonalnie nie wyrzekasz się uczuć i emocji, po prostu masz nad nimi kontrolę, zanim one zaczną prowadzić Ciebie. Osoba kierująca się emocjami często popełnia błędy, łatwo nią manipulować, brakuje jej asertywności, nie trudno ją zranić. Racjonalista zdaje sobie sprawę że uczucia są potrzebne, w końcu natura i ewolucja nie bez powodu nas nimi obdarzyła. Widzi jednak ich przyczynę i jaką rolę spełniają w życiu. Np. dobrze wie o tym że miłość matki do dziecka wynika z istnienia instynktu macierzyńskiego. Ta wiedza jednak w niczym nie umniejsza miłości matki. A jaką radę damy kobiecie żyjącej w związku z alkoholikiem i damskim bokserem, która nie potrafi odejść bo i tak "go kocha"? Oczywiście żeby przestała być naiwna i uwolniła się od uczucia, które jej oprawca wykorzystuje. 
Ale czy racjonalista zdając sobie sprawdzę czym tak na prawdę są uczucia i emocje odczuwa je mniej? Wprost przeciwnie, dzięki temu odczuwa wszystko w sposób bardziej świadomy i dojrzały. W końcu nawet WHO definiuje zdrowie psychiczne jako zdolność do logicznego myślenia i zdolność do odczuwania i rozpoznawania własnych emocji. 
Osobiście uważam że konflikt rozum kontra uczucia jest trochę jałowy, kreowany na potrzeby sztuki, literatury, filmów itd. Obie rzeczy muszą występować: człowiek kierujący się tylko emocjami, bez zdolności do logicznego myślenia jest szaleńcem, z kolei człowiek kierujący się tylko rozumem, nie odczuwający żadnych uczuć ani wyrzutów sumienia jest psychopatą, osobą o zaburzonej osobowości, która potrafi być niebezpieczna dla otoczenia.

Racjonalizm to nie cynizm

Liczą się tylko pieniądze, seks, władza i siła i nie ważne jak do nich dojdziemy, w końcu cel uświęca środki. Miłość nie istnieje, uczucia i wyrzuty sumienia są słabością, którą trzeba w sobie tłumić. Ludzi trzeba wykorzystywać i nimi manipulować. 
Czy powyższe tezy są racjonalne? Nic bardziej mylnego, to poglądy zgorzkniałych i wyrachowanych cyników. A każdy racjonalista wie że postawa takich ludzi ma swoją przyczynę. Np. facet wykorzystujący kobiety, sam kiedyś został zraniony przez jedną z nich. No i racjonalista dobrze wie że na pewnych ludzi należy uważać i nie dać się  im wciągnąć w swoje cyniczne gierki. 
Tak więc Cogito Ergo Sum, myślenie nie boli :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz