Social Icons

piątek, 11 października 2013

Bycie nonkonformistą

"Chcesz być buntownikiem? Przestań być cool, noś długopisy w kieszeni i ostrzyż się. Młodzi Azjaci nie wychodzą z biblioteki przez 20 godzin. Oni są jednymi z tych, którzy nie dbają co o nich myślisz"
Dr House

No właśnie, przez bycie nonkonformistą wielu ludzi rozumie bycie "fajnym", popisywanie się, odrzucanie schematów idąc po schemacie odrzucania schematów. Takie postawy tym czasem prowadzą często do jeszcze silniejszego konformizmu. "Muszę być taki a nie inny, bo przestanę być ciekawy."
Tymczasem  nonkonformizm to nie uleganie społecznej presji i życie w zgodzie z własnymi przekonaniami. Kiedy próbujemy na siłę odrzucić panujące zasady, z czasem tworzymy nowe. Jak pisał Witold Gombrowicz w Ferdydurke "przed gębą jest tylko ucieczka w inną gębę". Skoro zatem nie da się żyć bez "gęby" dobrze ją wybrać samemu, zanim inni zdecydują za Ciebie.

 Nonkonformizm a antykonformizm

Stanisław Pawlica tak definiuje te dwie postawy: "Być antykonformistą w społeczeństwie to najpierw się nie zgadzać, a później się zastanawiać; odwrotnie ma się rzecz z konformizmem. Nonkonformista zaś powstrzymuje się od sądu, dopóki sprawy nie przemyśli".
Nonkonformizm zatem to nic innego jak po prostu myślenie i podejmowanie własnych decyzji. 

Czyli podsumowując:
 • konformista mówi "tak", tylko dlatego że wszyscy mówią "tak" i mówi "nie", tylko dlatego że wszyscy mówią "nie"
 • antykonformista mówi "tak", tylko dlatego że wszyscy mówią "nie" i mówi "nie", tylko dlatego że wszyscy mówią "tak"
 • oportunista mówi "tak" w sytuacji kiedy opłaca mu się mówić "tak" i mówi "nie", kiedy bardziej opłacalne jest mówić "nie"
 • nonkonformista mówi "tak" kiedy po przemyśleniu sprawy jest przekonany że powinien powiedzieć "tak" i mówi "nie" kiedy sam doszedł do wniosku że powinien powiedzieć "nie".

2 komentarze:

 1. Panie Pawle pisze pan fantastycznie, przejrzyście, punktując ciekawymi cytatami wyłuskuje sedno. Czytam drugi post, jestem zachwycona, czuję zapach i ciepło wiedzy, którą widzę po lewej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i zachęcam do przeczytania pozostałych postów :)

   Usuń