Social Icons

czwartek, 3 października 2013

Fenomen efektu placebo

Dany środek lub działanie jest obojętne dla naszego stanu zdrowia, a jednak działa jak prawdziwa terapia, tylko dlatego że wierzymy, że podano nam prawdziwe lekarstwo. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. efektem placebo. Zjawisko to od lat zadziwia lekarzy i psychologów. Ma również swoje zastosowanie w medycynie jak i marketingu przemysłu farmaceutycznego, czy w działalności rozmaitych uzdrowicieli i homeopatów.

Badania nad efektem placebo przeprowadził m. in. Jon-Kar Zubieta z uniwersytetu w Michigan w USA, wraz ze swoim zespołem naukowym. W doświadczeniu wzięło udział 14 ochotników, którym wstrzyknięto roztwór soli w ich mięśnie szczęki. Wywołany w ten sposób ból "łagodzono" w dwóch podejściach. Ochotnikom podano ten sam lek, ale w drugim przypadku poinformowano ich, że jest to eksperymentalny lek łagodzący ból. Podczas przeprowadzonej później tomografii komputerowej emisyjnej (PET) okazało się, iż po podaniu placebo receptory opioidowe (odpowiedzialne za odczuwanie bólu) zostały zajęte. Oznacza to, że endorfiny przyłączyły się do nich zmniejszając wywołany wcześniej ból. Jak przyznał profesor Zubieta - placebo nie było fenomenem psychologicznym, ale wytworzyło "rzeczywisty mechanizm chemiczny".

Eksperyment pokazuje, że efekt placebo nie jest tylko efektem czysto psychologicznym, umysł w reakcji obronnej potrafi sam wywołać reakcję chemiczną, jak w tym przypadku wydzielenie endorfin pod wpływem bodźca jakim był ból.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz