Social Icons

środa, 23 października 2013

Realny zysk z lokaty

Banki często kuszą wysokim oprocentowaniem na lokacie, nawet do 8-9% w skali roku. Należy jednak zadać sobie pytanie, ile wynosi realny zysk z takiej lokaty?

 Żeby go prawidłowo obliczyć należy uwzględnić:
  • kapitalizację odsetek (może być dzienna, miesięczna lub roczna)
  • podatek od dochodów kapitałowych (potocznie zwany podatkiem Belki)
  • obecną stopę inflacji
Aby policzyć realny zysk z lokaty należy odjąć 19% tzw. podatku Belki oraz skorygować otrzymaną wartość o wskaźnik inflacji. Cała trudność polega jednak na tym, że inflacja podawana jest za poprzedni miesiąc lub rok. Oznacza to możliwość obliczenia realnego zysku jedynie dla lokat, które już się zakończyły. Żeby policzyć rentowność depozytu zakładanego obecnie należałoby przyjąć jako pewnik jedną z prognoz przyszłej inflacji lub założyć (nieco naiwnie), że w najbliższym roku pozostanie ona na dzisiejszym poziomie. Wynik obliczeń będzie jednak jedynie potencjalnym zyskiem, zaś faktyczną wartość będzie można poznać – znowu – dopiero po zakończeniu lokaty i publikacji danych przez GUS.

Przykład:
Zakładamy 3-miesięczną lokatę na 10%. Wpłacamy 10 000 zł. 10% z 10 000 zł to 1000 zł i taki byłby zysk w skali roku. Tę kwotę dzielimy przez liczbę miesięcy w roku, czyli 12. A następnie mnożymy przez liczbę miesięcy, przez które obowiązywać ma lokata, w tym przypadku 3.
(1000/12) x 3 = 250
Zatem zysk z takiej 3-miesięcznej lokaty to 250 złotych, czyli 2,5 procent kwoty 10 000.
Po odjęciu 19% podatku Belki nasz zysk wyniesie 202,50 zł.
Tyle pieniędzy zarobimy, lecz nie zapominajmy, że aby określić nasz zysk realny, należy daną kwotę pomniejszyć o stopę inflacji w czasie tych trzech miesięcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz