Social Icons

piątek, 3 stycznia 2014

Bitcoin - pieniądz wolnych ludzi?

O tej wirtualnej walucie słyszał już niejeden internauta. Ale co to w ogóle jest i do czego ma służyć? Postaram się to wyjaśnić w niniejszym wpisie.


Czym jest bitcoin i kiedy powstał?


Bitcoin to kryptowaluta zaprojektowana w 2008 roku przez Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. „Bitmonety” mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin.

Technologia jest więc tu podobna do tej znanej z wymiany pilików przez tzw. torrenty.
Waluta, pomimo że istnieje tylko w Internecie, jest używana jako środek płatności. W wielu państwach istnieje możliwość płatności za usługi lub dobra właśnie tą walutą, nawet przy zakupie drobnych rzeczy. W Polsce bitcoinami można płacić m.in. w bydgoskiej kawiarni, gdzie transakcja odbywa się za pomocą zeskanowania kodu QR przez smartfon. Jednocześnie płacący nie musi być posiadaczem takiej waluty, a z jego konta zostanie pobrana kwota według kursu w PLN. W roku 2013 w Kanadzie ruszył pierwszy bankomat na bitcoiny. Za jego pomocą można wymienić gotówkę na bitcoiny, lub sprzedać bitcoiny i wypłacić dolary kanadyjskie. Bitcoin oczywiście może być również łatwo wymieniony na internetowych giełdach i kantorach na realne pieniądze.

Portfele bitcoin

Portfel umożliwia nam przechowywanie naszych środków jak i również dokonywanie przelewów do innych użytkowników. Każdy portfel posługuje się adresami na które możemy przyjmować przelewy. Nasze adresy działają na podobnej zasadzie jak numer konta bankowego z tą różnicą, że możemy mieć ich nieskończenie wiele np. oddzielny dla każdego naszego kontrahenta lub oddzielny dla każdej przeprowadzonej transakcji. 

Rodzaje portfeli:
  • Tradycyjny klient - to program, który łączy się z siecią bitcoin i umożliwia wykonywanie przelewów oraz zawiera w sobie portfel, w którym będziemy przechowywać nasze bitcoiny. Po instalacji i uruchomieniu klienta musimy poczekać na ściągniecie wszystkich bloków, czyli historycznych transakcji od początku istnienia bitcoin. Bloki te pobierane są od innych użytkowników wchodzących w skład sieci p2p
  • Portfel Multibit - działa podobnie jak tradycyjny klient, z tą różnicą że nie przechowuje bloków na dysku, dzięki temu synchronizuje się błyskawicznie
  • Portfel online - portfel dostępny na serwisie specjalizującym się w przechowywaniu portfela umożliwiający dostęp do środków poprzez stronę WWW. Założenie takiego portfela sprowadza się do założenia konta, trwa zwykle kilka chwil i nie wymaga instalacji oprogramowania na naszym komputerze. Przykładowy serwis to blockchain.info
  • Portfel offline - portfel bez dostępu do Internetu, składa się on z adresu i klucza prywatnego
  • Portfel mobilny - portfel na telefony z systemem Android

Mining czyli wydobycie bitcoin

Sieć bitoin jest siecią zdecentralizowaną i opiera się na  topologii p2p, czyli użytkownik do użytkownika. Nie ma żadnego centralnego serwera, który kontrolowałby poprawność transakcji, dlatego cały system opiera się na mocy obliczeniowej komputerów dowolnych użytkowników w sieci. Aby móc wykonać transakcję, użytkownik A rezygnuje z posiadania bitmonet dodając do nich klucz publiczny użytkownika B oraz podpisuje je własnym kluczem prywatnym, a następnie ogłasza wykonaną przez siebie operację w sieci p2p. Sieć sprawdza poprawność zastosowanych w transakcji podpisów cyfrowych oraz ilości monet przed jej zaakceptowaniem. Każdy użytkownik, który udostępnia moc obliczeniową swojego komputera, dzięki której możliwe jest wykonywanie transakcji, zostaje nagradzany nowymi monetami bitcoin. Monety te pochodzą z dobrowolnych prowizji z przelewów dokonywanych przez innych użytkowników oraz z puli wszystkich 21mln monet, które mają zostać wydobyte do 2033 roku. W skrócie "mining", czyli inaczej kopanie, to generowanie nowych monet na potrzeby całego systemu, dzięki mocy obliczeniowej Twojego komputera wykorzystywanej  do szyfrowania systemu transakcyjnego. Wygenerowane nowe cyfrowe monety możesz wymienić na giełdzie i w kantorach na złotówki lub inne tradycyjne waluty. Liczba monet, będących nagrodą za rozwiązanie bloku, w którym zawierają się transakcje z danej chwili, jest stała w danym czasie i dzielona na wszystkich kopiących użytkowników - kopaczy/górników. Zgodnie z zasadami systemu nagroda za rozwiązanie bloku zmniejsza się z czasem. W chwili obecnej jest to 25 BTC za blok, następnie - 12.5 BTC za blok i wartość ta będzie malała do momentu wydobycia ostatniej monety. Liczba górników jest zmienna, dlatego wprowadzono do systemu trudność określającą stopień szyfrowania danych. Im większa trudność, tym większa potrzebna jest moc obliczeniowa do rozwiązania bloku.  Każdy blok jest generowany średnio co 10 minut, każdy węzeł bloków co 2016 bloków (około 2 tygodni). Na podstawie szybkości generowania bloków po rozwiązaniu całego węzła wyznaczany jest nowy stopień trudności. Jeżeli bloki są generowane zbyt szybko lub zbyt wolno (co zależy od zwiększającej lub zmniejszającej się mocy obliczeniowej całej sieci) stopień trudności odpowiednio wzrasta lub maleje.

Kilka lat temu kopanie odbywało się na zwykłych komputerach i każdy mógł szybko i samodzielnie wykopywać (generować) bitcoiny nie posiadając żadnego szczególnego sprzętu. W miarę popularyzacji waluty rośnie jednak trudność i łączna moc obliczeniowa całej sieci. Szybko opracowane zostały aplikacje wykorzystujące do kopania potężne karty graficzne, ze względu na ich lepsze dopasowanie do potrzebnego rodzaju obliczeń. Wiązało się to ze zużyciem dużej ilości prądu.
Kopacze zaczęli grupować się w tzw. kopalniach Bitcoin, czyli rodzaju spółdzielni, które jednoczą wysiłek swoich członków, a wydobyte bitcoiny dzielą proporcjonalnie do ich wkładu w moc obliczeniową całości. Kilka miesięcy temu do użycia weszły dedykowane układy ASIC, specjalnie zaprojektowanie do wykorzystania przy kopaniu. Ich efektywność jest wielokrotnie większa niż najlepszych kart graficznych.
W Internecie istnieją również serwisy oferujące płatne wynajęcie mocy obliczeniowej i mining w tzw. chmurze (komputer nie musi być włączony więc odchodzą koszty prądu. Do takich serwisów należy m. in cex.io.

Bitcoin jako inwestycja

Stale rosnąca trudność wydobycia sprawie że bitcoin stale zyskuje na wartości, jest to więc ciekawa inwestycja w dłuższej perspektywie. Nie należy jednak zapominać o ryzyku, po pierwsze nie możemy być pewni przyszłości bitcoina, czyli np. potencjalnej dewaluacji tej waluty, reakcji ze strony władz państwowych (np. zakazanie korzystania z bitcoin, sankcji itd.) oraz tego że kurs bitcoin potrafi zanotować także duże spadki w krótkim okresie czasu np. 10 kwietnia 2013 wartość 1 BTC spadła z 266$ do 105$. Kryptowaluta odznacza się także sporymi wahania kursu w ciągu dnia, tygodnia itd. co umożliwia zarabianie na giełdach bitcoin takich jak Mtgox czy Bitcurex oraz na niektórych brokerach rynku forex jak np. plus500.

Pozostałe kryptowaluty

Waluta bitcoin doczekała się swoich następczyń. Najważniejszy rywal to litecoin, w Internecie fukcjonują także mniej popularne jak: namecoin, peercoin i dogecoin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz