Social Icons

sobota, 13 grudnia 2014

Pułapki pożyczki na święta

Idą święta a wraz z nimi wielu Polaków sięga po kredyt lub pożyczkę. Jednak czy wszyscy mają świadomość z pułapek, które się z nimi wiążą? Najwyraźniej nie, skoro według badań Fundacji Kronenberga jedynie mniej niż połowa pożyczkobiorców przeczytała całą umowę przed jej podpisaniem.


Na co należy zwrócić szczególną uwagę biorąc pożyczkę?

Forma pożyczki
Do najbardziej popularnych należą:
 • limit kredytowy w koncie osobistym - można go dostać tylko w banku, w którym mamy rachunek. Zwykle za udzielenie kredytu banki pobierają prowizję, rzędu 100-150 zł.
 • standardowa pożyczka gotówkowa - można ją wziąć nie tylko w banku, który prowadzi nasz rachunek osobisty, ale w każdym innym, jak również w SKOK-u czy parabanku. Bank pożycza określoną kwotę, którą - powiększoną o odsetki i inne opłaty (prowizja, ubezpieczenie) - spłacamy po prostu w miesięcznych ratach.
 • kredyt ratalny - również pożyczka spłata w ratach wraz z odsetkami, z tą różnicą że kredyt ratalny zaciąga się w sklepie na zakup konkretnego towaru, np. sprzętu AGD/RTV. Choć kredytu z pozoru udziela sklep, to prawie zawsze stoi za nim jakaś instytucja finansowa.
 • karta kredytowa - umożliwia dokonywanie zakupów na kredyt. Zaletą karty kredytowej jest to, że zaciągnięty na zakupach dług spłaca się dopiero mniej więcej po miesiącu. Co więcej, jeśli zwrócimy pieniądze do określonego dnia, nie zapłacimy odsetek. 
Koszt pożyczki
Przede wszystkim pożyczkę trzeba potraktować jak normalny towar. A więc wybrać towar możliwie jak najtańszy. W tym przypadku to kwestia jak najmniejszych odsetek. Należy pamiętać że najłatwiej dostać kredyt w banku, w którym mamy konto, jednak niekoniecznie będzie on najbardziej korzystny, warto porównać go z ofertami innych banków. Dużo łatwiej niż w banku można dostać pożyczkę w innych instytucjach finansowych, zwłaszcza tzw. chwilówki. Jednak należy pamiętać że tu możemy łatwo naciąć się na dużo wyższe zwłaszcza jeśli nie sprawdzimy dobrze firmy od której pożyczamy pieniądze i nie czytamy umów.  

Umowa z pożyczkodawcą
Przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać, zwracając szczególną uwagę na oprocentowanie pożyczki oraz jakie są konsekwencje zwłoki w spłacie zobowiązania. Właśnie w tych kwestiach czai się najwięcej pułapek. Np. zamiast oprocentowania w skali roku mamy podane oprocentowanie w skali miesiąca czy nawet tygodnia. Różnica w odsetkach może się okazać kolosalna. Inną popularną pułapką są dodatkowe koszty (często bardzo dotkliwe) kiedy spóźnimy się z terminem spłaty pożyczki. Wszystko oczywiście zawarte jest w umowie, trzeba ją jednak znać.

Ile naprawdę potrzebujemy pożyczyć
Jeśli znamy wszystkie pułapki warto pomyśleć jeszcze ile tak naprawdę potrzebujemy pieniędzy i czy aby na pewno pożyczka jest nam niezbędna. W okresie przedświątecznym łatwo pokierować emocjami i wydać sporo niepotrzebnych pieniędzy, a potem odsetki spłacać trzeba zanim nie urosną jeszcze większe.

3 komentarze:

 1. Poruszyłeś istotny temat teraz przed świętami. Należy uważać na takiego rodzaju pożyczki. Fajnie że o tym napisałeś. Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ma to na celu informowanie opinii publicznej, że pani Laura szczerze, prywatne pożyczki pożyczkodawcy ma otworzyć możliwość finansowego dla wszystkich potrzebujących jakiejkolwiek pomocy finansowej. Dajemy pożyczki w 2% stopy procentowej do osób prywatnych, firm i przedsiębiorstw na podstawie jasnych i zrozumiałych zasadach i warunkach. skontaktuj się z nami poprzez e-mail: (laurafrankloanfirm@gmail.com)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny artykuł! Uważam że jest to bardzo istotne by najpierw dowiedzieć się co nie co o pożyczkodawcach. Sprawdzić rankingi chwilówek w sieci itp.
  Znajomy ostatnio wziął bardzo niekorzystny kredycik przez co pożyczył dwa tysiące a do spłaty miał drugie tyle.

  OdpowiedzUsuń