Social Icons

niedziela, 17 maja 2015

Rodzaje manipulacji


Manipulacja niejedno ma imię, chociaż jej cel jest zawsze jeden: wpłynąć na drugiego człowieka. Czy można się przed nią bronić? Do pewnego stopnia tak (każdy z nas jest mniej lub bardziej podatny na jej działanie) ale trzeba wiedzieć na czym to wszystko polega. Tematykę manipulacji dość często poruszam na blogu, bo czyż nie ma lepszej drogi do wolności niż uwolnienie swojego umysłu od wpływu z zewnątrz?

Podstawowe rodzaje manipulacji

  1. Manipulacja psychiczna (psychomanipulacja) - wywieranie wpływu poprzez wykorzystanie ludzkiej podświadomości, szeregu uczuć, potrzeb i automatycznych mechanizmów zachodzących w umyśle człowieka. Opiera się głównie na regułach wywierania wpływu Cialdiniego. Do psychomanipulacji można zaliczyć także afirmowanie podświadomości, czyli np. wzbudzanie sympatii komplementami lub wprost przeciwnie, podcinanie pewności siebie drugiej osobie ciągłą krytyką, co często ma miejsce w tzw. toksycznych związkach.
  2. Wywoływanie określonego stanu emocjonalnego i fizjologicznego -  w najbardziej skrajnej wersji polega na podaniu drugiej osobie substancji psychoaktywnych. W mniej radykalnej wywołanie bodźcami zewnętrznymi takich stanów jak: dekoncentracja, otępienie, ekscytacja, podniecenie seksualne, lęk, strach, frustracja, ból emocjonalny. Przykładem może być odpowiednia gra świateł i dźwięków w kasynach "nakręcająca" graczy na kontynuowanie gry.
  3. Mentalizm - krótko mówiąc sztuka iluzji z wykorzystaniem takich technik jak zimny odczyt, odczytywanie mowy ciała, sugestii, hipnozy czy podawanie truizmów rozmówcy. Jest z powodzeniem wykorzystywana przez iluzjonistów, jasnowidzów, astrologów, numerologów w celu wywołania zjawisk pozornie nadprzyrodzonych. Może być także zastosowana przez zwykłego człowieka np. w celu wywołania wrażenia że wie o drugim człowieku więcej niż on sam. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz