Social Icons

niedziela, 17 kwietnia 2016

Radykalizm to nie to samo co fanatyzm i ekstremizm

Dość częstym zarzutem dotyczącym libertarianizmu jest zarzucanie mu radykalizmu, wszak jest to nic innego jak radykalny liberalizm. Jednak osoby kierujące to oskarżenie nie do końca zdają sobie sprawę, że w słowie "radykalizm" czy "radykalny" nie ma niczego niczego negatywnego. Powodem takiego błędnego przypuszczenia jest brak rozróżnienia następujących pojęć: radykalizm, fanatyzm, ekstremizm.

Radykalizm - bezkompromisowość i stanowczość; jeśli idzie o poglądy, jest to nic innego jak jasno wyrobione zdanie w danej kwestii i poparcie dla podjęcia zdecydowanych działań. Słowo radykalny dość często bywa używane w codziennym życiu, np. "podjąć radykalne kroki", "sytuacja wymaga radykalnego rozwiązania". W polityce radykalizm to po prostu kierunek zmierzający do wprowadzenia zasadniczych zmian w życiu społecznym lub politycznym. W odróżnieniu od fanatyzmu nie zakłada braku tolerancji dla odmiennych poglądów, a w odróżnieniu od ekstremizmu nie uzasadnia używania przemocy.

Fanatyzm - nieustępliwa, bezkrytyczna wiara w słuszność jakiejś sprawy, połączona z nietolerancją i ostrym zwalczaniem odmiennych poglądów. Nijak ma się to do poglądów wolnościowych, które opierają się wolnym wyborze. W dodatku nurty liberalne od zawsze były oparte na racjonalizmie, nie irracjonalizmie: libertarianizm i Austriacka Szkoła Ekonomii opierają się na prakseologii i podejściu aksjomatyczno-dedukcyjnym, filozofia obiektywistyczna (randyzm) opiera się epistemologicznym racjonalizmie, a klasyczny liberalizm wyłonił się z w epoce oświecenia.

Ekstremizm - hołdowanie skrajnym poglądom, stosowanie krańcowych, ostatecznych środków dla osiągnięcia celu politycznego, ekonomicznego lub ideologicznego. W krańcowej formie niewykluczające użycia ekstremalnych form nacisku – przemocy, terroru, puczu. I to właśnie ekstremizm (a nie radykalizm) był powodem zbrodni dokonywanych przez komunistów, nazistów, faszystów, czy religijnych ekstremistów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz